O co można się potknąć w Rybnej, czyli skamieniałości morza jurajskiego


Dnia 19 listopada 2022 roku odbyło się w Rybnej spotkanie z Januszem Kucharskim z Krakowskie Stowarzyszenie Paleontologiczne. Wydarzenie organizowane było przez Kingę Kurlit-Heller Zdjęcia i spacery po Rybnej w sali Szkoły Języków Obcych Next Door Teacher w Halma Lewiatan w Rybnej.

rybna skamieniałości

Na wykładzie “O co można się potknąć w Rybnej, czyli skamieniałości morza jurajskiego” w ciekawy sposób zostały zaprezentowane informacje o historii geologicznej regionu, powstawaniu wapieni jurajskich oraz licznych skamieniałościach z okolic Krzeszowic. Przedstawiono m.in. amonity, jeżowce, ramienionogi czy łodziki.

rybna skamieniałości

Rybna to niewielka, urokliwa miejscowość w Małopolsce w Gminie Czernichów. Zlokalizowana w dolinie Potoku Rybnianka, jedna z wielu podobnych wsi, choć zupełnie wyjątkowa. Mieszkańcy Rybnej są zakochani w ich małym świecie: malowniczych polach, sielankowych krajobrazach, wapiennych skałach i jaskiniach.

rybna skamieniałości

rybna skamieniałości

Podczas wydarzenia Janusz zaprezentował kasetki ze skamieniałościami z Zalasu. Każdy uczestnik mógł również przedstawić do identyfikacji własne znaleziska. Hasło przewodnie wykładu: „patrz pod nogi – skamieniałości można znaleźć wszędzie!”

rybna skamieniałości kopalnia zalas

Skamieniałości zalas

Alicja Szambelan-Turek
Wpis: Piotr Zając
realgarblog.com

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

▪ KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪ PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
▪ REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪ INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪ RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪ ODRA – Katastrofa ekologiczna, a wody kopalniane

blog realgar

Fraza kluczowa: Rybna – skamieniałości | Rybna – wykład paleontologiczny

Daj Kamienia


  1. Nie na temat, ale błądzę po Waszej stronie i szukam słowa „kontakt” gdzie bym znalazł @. Feja nie mam dla zdrowia duszy i ciała. Można prosić o podanie @ na robert.zar@poczta.fm ? chciałem w sprawie minerałów się skontaktować, co nie co skrobnąć po klawiaturze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *